Z wiekiem fibroblasty produkują coraz mniej kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność skóry. Coraz wolniej odnawiają się również komórki naskórka. Skóra staje się mało sprężysta i powstają zmarszczki.
Jak przebiega zabieg? Możesz zdecydować się na tzw. fotoodmładzanie. Po znieczuleniu skóry kosmetolog naświetla ją laserem. W ten sposób stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, a podgrzewając już istniejące włókna, poprawia ich strukturę. Działanie odmładzające ma również laserowa dermabrazja, jednak jest to o wiele bardziej inwazyjny zabieg i wykonuje się go zazwyczaj w warunkach sali operacyjnej.
Po zabiegu. Fotoodmładzanie zostawia niewielki obrzęk i rumień. Znacznie gorzej ma się pacjent po dermabrazji. Ponieważ odsłonięta skóra jest zupełnie bezbronna wobec bakterii i wirusów, przez tydzień trzeba chodzić w specjalnej maseczce ochronnej. Przez kilka tygodni skóra reaguje podrażnieniem na większość kosmetyków.
Ile i jak często? W przypadku fotoodmładzania trzeba wykonać kilka zabiegów co 3–6 tygodni. Jeden kosztuje ok. 800 zł (cała twarz). Dermabrazja to zabieg jednorazowy. Można go powtórzyć po kilku latach.